Kõvaketta taastamine ja 6 nõuannet kahju ennetamiseks
Kõvaketas on arvuti peamine andmekandja. Kui kahjustatud kõvakettal olnud programmid on võimalik uuele kettale installeerida, siis isiklike failide taastamine on juba oluliselt keerulisem. Õnneks on aga seegi paljudel juhtudel võimalik!
Tegutse juba esimeste ohumärkide tekkimisel
Kui kõvaketas hakkab tavapärasest valjemat häält tegema, kõvaketta tuli vilgub ilma põhjuseta ja arvuti jookseb pidevalt kokku, on suure tõenäosusega kõvaketas kahjustada saanud ning vajab remonti või väljavahetamist. Kui viid kõvaketta diagnostikasse juba esimeste ohumärkide tekkimisel, saad ennetada suuremat kahju ning tõenäoliselt säästad ka raha ja väldid muretsemist.
Mida teha aga siis, kui kõvaketas on täielikult töötamast lakanud? Ka siis tasub pöörduda IT-spetsialisti poole. Diagnostika annab ülevaate probleemist ja kõvaketta seisukorrast ning tasemel töövahendid aitavad taastada kõvakettal olevad andmed.
Kuidas ennetada kahju, mis tekib probleemidest kõvakettaga?
Probleemid kõvakettaga tekivad enamasti arvuti valest või teadmatust kasutamisest. Järgnevad nõuanded aitavad sul kõvaketta ja seal olevate andmete eest hoolt kanda.
1. Hoia informatsiooni alati mitmes kohas. Varukoopiaid saad teha välisele kõvakettale või pilve. Kui varukoopiate tegemise meelespidamine sinu jaoks tüütu on, võimaldab näiteks Trumpiti pilveteenus automaatset andmete varundamist (vajalik vaid esmane seadistamine). Kuigi oskuslik kõvaketta taastamine annab enamasti tulemuse, ei seisku tänu varukoopiatele sinu töö.
2. Lase arvuti regulaarselt tolmust puhastada. Tolm, karvad ja arvutisse kogunenud mustus takistavad õhuvahetust ja põhjustavad arvuti ülekuumenemist, mis vähendab kõvaketta eluiga ning muudab seda aeglasemaks.
3. Võimalusel tööta arvutiga kindlal pinnal ja väldi toitekatkestusi. Nii arvuti kukkumine kui ootamatud toitekatkestused (või selle kvaliteedi kõikumised) võivad arvuti kõvaketast kahjustada.
4. Kasuta viirusetõrjeprogramme, et vältida pahavara arvutisse sattumist. Tänapäevased viirused on võimelised kõvakettatöö täielikult peatama.
5. Kustuta regulaarselt arvutist mittevajalikke faile. Loe lähemalt „Arvuti puhastus muudab masina kiiremaks ning töökindlamaks”.
6. HDD kõvaketta puhul soovitame paaril korral aastas teha ka andmete tihendamist ehk kõvaketta defragmenteerimist, mille käigus failid tõstetakse ümber loogilisse järjekorda. Nii ei pea arvuti üksikute osade leidmiseks kogu kõvaketast läbi vaatama ja programmid ning failid avanevad kiiremini. Tänu regulaarsele defragmenteerimisele on lihtsam ka andmete ja kõvaketta taastamine, kui see vajalikuks osutub.
Vaata lisaks: Kõvaketta taastamine Trumpitilt